Lajmet e fundit

 • 26.05.2016

  Ministrja Bajrami priti Ambasadoren, Kivilcim Kiliç së bashku me një delegacion të bizneseve nga Turqia

  Ministrja e Tregtisë dhe Industrisë, Hykmete Bajrami, priti sot në takim ambasadoren e Turqisë në Kosovë, Kivilcim Kiliç, e cila shoqërohej nga një delegacion i afaristëve turq, një pjesë e të cilëve kanë investuar në Kosovë në kompani të ndryshme. Read more

 • 25.05.2016

  Kompanitë kosovare promovojnë produktet e tyre në Holandë

  Tri kompani nga Kosova janë duke i promovuar produktet e tyre në Panairin PLMA’s 2016 “World Private Label” International Trade Show, i cili po mbahet në Amsterdam të Holandës nga data 24-25 maj 2016. Read more

 • 24.05.2016

  Minister Bajrami participated in the launch of the dialogue platform between European investors and the Government of Kosovo.

  The minister of Trade and Industry, Hykmete Bajrami, participated in the conference of the European Investors Council on launching the dialogue platform between the European investors and the Government of Kosovo, where among participants were the prime minister of Kosovo, Isa Mustafa, EU Chief in... Read more

 • 24.05.2016

  Minister Bajrami participated in the presentation of two profile studies of the Plastic and Rubber Industry and the Chemical Industry sectors

  The Ministry of Trade and Industry, respectively the Department of Industry, today presented the profile studies of the Plastic and Rubber Sector and Chemical Industry Sector, which are financed by the Ministry of Foreign Affairs of Finland and implemented by the United Nations Development Program... Read more